Грузинська казка «Три сестри»

Один убогий чоловік мав трьох дочок. Повиростали дівки та й по віддавалися. Старша — за дворянина, середульша — за багатого купця, а найменша — за пастуха. Старші сестри не раз, було, беруть меншу на посміх, але та за своїм пастухом була щаслива й не плакалася.
Раз батько занедужав та й кличе дочок із зятями до себе.


Старша дочка приїхала зі своїм чоловіком бричкою. Трохи згодом їде середульша. Посиділи коло батька та й знову за своє: з найменшої сестри сміятися.
Аж смерком уже прийшла найменша зі своїм пастухом. У неї і в руках хустка нав’язана, а в чоловіка — сакви. Навідалися до І батька, подали подарунки. Дочка — сорочку та чоху, а зять — І чорне вино та смажених курей.
Пораділи батько з матір’ю, що побачили дочок із зятями, і Хворий батько встав, надів нову сорочку та чоху. А мати з найменшою вечерю готують. У старих батьків нічого не було в хаті, щоб повітати гостей, тож добре, що найменша з чоловіком принесли. Тим і повітали.
І Дворянин із купцем знай хиляють чорне вино, а й не подумають добрим словом згадати того, хто приніс теє вино. Наїлися гості, напилися та й пороз’їжджалися по домівках.
І Минув якийсь час. Пихатий дворянин розтринькав маєток та землю, набрався грошей у позички, як май груш.
Купець теж шматка хліба не мав, бо пароплав із крамом потонув у морі, сам купець ледве зостався живий.
Лиш пастух із дружиною працювали, як і раніше. Був у них і хліб, і до хліба, й дітки росли гречні та веселенькі.
Одного дня приходить до них старша сестра — худа, обшарпана, голодна та й каже найменшій сестрі:
—      Я твоя старша сестра, порятуй, бо з голоду повмираємо. Заплакала найменша сестра, як побачила свою сестру в такому горі. Повітала, а на другий день наклала повен віз усякого збіжжя та й провела за село.
Минуло ще трохи часу, й прийшла до найменшої сестри середульша — худа, змарніла, де й поділася її врода. Одягнута в якесь лахміття, що й пізнати важко.
—      Я твоя середульша сестра. Поможи, бо з голоду помремо! Заридала найменша, що побачила сестру, колись таку гарну, а тепер страшну й обідрану. Скинула з неї те дрантя, прибрала в свою найкращу сукню. А на другий день наклала повен віз добра та й вивела на дорогу. Не подякувала й середня сестра, так і поїхала.
Образився пастух та й каже дружині:
—      Не варті вони того, щоб хтось змилувався над ними. Не вміють працювати, то й дяки не знають. Хай беруться до роботи, то й матимуть. Пам’ятаєш, як сміялися з нас?
Не змогла найменша дорікати сестрам, тільки сіла та й заплакала.
Аж на другий рік знову ідуть сестри, тут уже зустрів їх к зять.
—      Ви не гідні, щоб вітати вас, бо працювати не любите, а сміятися з робочої людини вмієте. Отож ідіть та й попрацюйте, а на нас не покладайтеся.
Крутнулися сестри й подалися назад. А найменша сестра кинулася до вікна і з сльозами на очах мовила чоловікові:
—      Нащо ж ти прогнав їх, то ж мої сестри!..
Ч о х а — грузинський чоловічий верхній одяг.


Немає коментарів:

Дописати коментар